Co je užitečné vědět o normách a dalších dokumentech
Evropské a mezinárodní organizace pro normalizaci (CEN, CENELEC, ISO, IEC) vydávají několik druhů dokumentů. Tento příspěvek vysvětluje hlavní rozdíly mezi nimi a uvádí, v kterých dokumentech se zavádějí na národní úrovni.
Co je užitečné vědět o normách a dalších dokumentech
Andrea Peková
Evropské a mezinárodní organizace pro normalizaci (CEN, CENELEC, ISO, IEC) vydávají několik druhů dokumentů. Tento příspěvek vysvětluje hlavní rozdíly mezi nimi a uvádí, v kterých dokumentech se zavádějí na národní úrovni.
Úvod
„V čem se liší ČSN od ČSN P? Proč je tento dokument zaveden v TNI? Jak to, že u nás není tato ISO/TS zavedena?“ – ptají se zejména začínající uživatelé technických norem. A zkušení na to odpovědí: „To vše je jasné z označení jednotlivých dokumentů.“
Z označení dokumentu plyne především:
• zda se jedná o normativní, či informativní dokument (normativní dokumenty, tj. normy a technické specifikace, obsahují požadavky a doporučení);
• zda má/měl ÚNMZ povinnost daný dokument zavést do národní soustavy norem ČSN;
• jak často se dokument prověřuje.
Norma (Standard)
Technická norma je normativní dokument vytvořený na základě konsenzu a schválený uznaným orgánem, poskytující pro obecné a opakované používání pravidla, směrnice nebo charakteristiky činností nebo jejich výsledků a zaměřený na dosažení optimálního stupně uspořádání v dané souvislosti. Normy mají vycházet z ustálených výsledků vědy, techniky a praxe a mají být zaměřeny na podporování optimálních společenských přínosů.
Mezinárodní i evropské normy procházejí každých pět let systematickou prověrkou, kdy se členové vyjadřují, zda souhlasí, aby byla platnost normy prodloužena na dalších pět let, zda navrhují její revizi, popř. její zrušení.
Mezinárodní normy schválené Mezinárodní organizací pro normalizaci (ISO) jsou označovány ISO, normy schválené Mezinárodní elektrotechnickou komisí (IEC) jsou označovány IEC. Evropské normy schválené evropskými normalizačními organizacemi Evropský výbor pro normalizaci (CEN) a Evropský výbor pro normalizaci v elektrotechnice (CENELEC) mají shodně označení EN; jestliže přejímají mezinárodní normu, pak se označují EN ISO a EN IEC.
Členové CEN a CENELEC mají povinnost zavést do svých národních soustav každou evropskou normu identicky a zrušit konfliktní národní normy, a to obojí do stanoveného data. V případě mezinárodních norem ISO a IEC takováto povinnost neexistuje.
Evropské a mezinárodní normy se do české soustavy norem zavádějí jako česká technická norma ČSN (ČSN EN, ČSN EN ISO, ČSN EN IEC – za označením ČSN následuje označení přejímaného dokumentu).
PŘÍKLAD: Organizace CEN vydala v roce 2015 normu EN 16630:2015. Tato norma je u nás zavedena v ČSN EN 16630:2016 Trvale instalované fitness vybavení pro venkovní použití – Obecné požadavky a metody zkoušení.
Technická specifikace (Technical Specification – TS)
Technická specifikace je normativní dokument přijatý CEN, CENELEC, ISO nebo IEC, s možností budoucí dohody o evropské nebo mezinárodní normě, pro niž však v dané době:
• nelze získat potřebnou podporu ke schválení jako evropské nebo mezinárodní normy;
• jsou pochybnosti o tom, zda je dosaženo konsenzu;
• předmětná záležitost je stále ve stadiu technického vývoje;
• existuje jiný důvod znemožňující její okamžité vydání jako evropské nebo mezinárodní normy.
Doba platnosti TS po jejím vydání je omezena na tři roky. Po dvou letech jsou členové požádáni o připomínky týkající se zejména toho, zda může být daná TS převedena na normu, popř. zda navrhují, aby platila další tři roky jako TS, nebo aby byla zrušena.
Technické specifikace schválené CEN a CENELEC (CEN/TS, CLC/TS, CEN ISO/TS, CLC IEC/TS) členové těchto organizací oznamují a zpřístupňují na národní úrovni. Pokud jde o technické specifikace vydané organizacemi ISO a IEC (ISO/TS, IEC/TS), stejně jako u norem, nemají členové těchto organizací žádné povinnosti.
Technické specifikace se v ČR zavádějí jako předběžná česká technická norma ČSN P (za označením ČSN P následuje označení přejímaného dokumentu). V národní předmluvě každé předběžné normy najdou uživatelé toto upozornění: „Tato předběžná česká technická norma ... je určena k ověření. Případné připomínky k obsahu normy přijímá Česká agentura pro standardizaci.“
PŘÍKLAD: Organizace ISO vydala v roce 2019 technickou specifikaci ISO/TS 55010:2019. Tato TS je u nás zavedena v ČSN P ISO/TS 55010:2020 Management aktiv – Návod k sladění finančních a nefinančních funkcí v managementu aktiv.
Technická zpráva (Technical Report – TR)
Technická zpráva je dokument informativního charakteru přijatý CEN, CENELEC, ISO nebo IEC a uvádí informace o technickém obsahu normalizačních prací. Obsahuje soubor údajů jiného druhu než údaje obvykle vydávané jako evropské nebo mezinárodní normy nebo technické specifikace. TR smí obsahovat např. údaje získané průzkumem mezi národními členy CEN, CENELEC, ISO nebo IEC, údaje o práci v jiných organizacích nebo údaje o „současném stavu techniky“ ve vztahu k národním normám pro určitý předmět normalizace. Na rozdíl od TS není doba platnosti TR omezená.
Národní normalizační organizace nemají povinnost ani evropskou (CEN/TR, CLC/TR, CEN ISO/TR, CLC IEC/TR), ani mezinárodní technickou zprávu (ISO/TR, IEC/TR) oznamovat ani zpřístupňovat na národní úrovni; pokud se u nás TR přejímá, vydává se zpravidla jako technická normalizační informace TNI (za označením TNI následuje označení přejímaného dokumentu).
PŘÍKLAD: Organizace ISO vydala v roce 2012 technickou zprávu ISO/TR 14121-2:2012. Tato TR je u nás zavedena v TNI ISO/TR 14121-2:2020 Bezpečnost strojních zařízení – Posouzení rizika – Část 2: Praktický návod a příklady metod.
Pracovní dohoda CEN/CENELEC
(CEN/CENELEC Workshop Agreement – CWA)
Pracovní dohoda CEN nebo CENELEC je dokument zpřístupněný CEN/CENELEC nejméně v jednom z oficiálních jazyků CEN/CENELEC. Je to dohoda vytvořená na pracovním setkání (workshopu) CEN/CENELEC a vlastněná CEN/CENELEC jako publikace, která vyjadřuje konsenzus identifikovaných jednotlivců a organizací (účastníků pracovního setkání) odpovědných za její obsah. CWA platí po dobu tří let, po níž původní sekretariát pracovního setkání projedná a vyhodnotí ve spolupráci s účastníky pracovního setkání, zda CWA má být potvrzena na období dalších tří let, revidována, zpracována do podoby jiného dokumentu, nebo zrušena. Doba tvorby CWA je velmi krátká.
Obdobou CWA je na mezinárodní úrovni dokument International Working Agreement (IWA).
Členové CEN a CENELEC nemají povinnost na národní úrovni CWA zpřístupnit ani oznámit jeho existenci.
Pokud se u nás CWA nebo IWA převezme, vydají se jako technická normalizační informace TNI CWA, TNI IWA.
PŘÍKLAD: V současné době je u nás zavedena jen CWA 17553:2020, která byla vydána v červnu 2020. Tato CWA je u nás zavedena v TNI CWA 17553 Obličejové roušky pro veřejnost – Minimální požadavky, zkušební metody a používání.
Zvláštní typ dokumentu: Pokyn (Guide)
Dokumenty česky nazvané „Pokyn“ vydávají všechny čtyři výše zmíněné normalizační organizace. Pokyny obsahují pravidla, zaměření, rady nebo doporučení týkající se evropské normalizace. Jedná se v podstatě o metodické pokyny určené především pro technické komise / pracovní skupiny, členy normalizačních organizací nebo pro samotné normalizační organizace. Některé z nich jsou zaměřené na problematiku, která je předmětem zájmu všech uživatelů evropských a mezinárodních normalizačních dokumentů.
PŘÍKLAD: CEN-CENELEC Guide 10 Policy on dissemination, sales and copyright of CEN-CENELEC Publications, obsahující mimo jiné pravidla pro prodej norem, je nepostradatelným dokumentem pro členy CEN a CENELEC.
Závěr
Další informace o jednotlivých typech dokumentů (např. pravidla pro jejich tvorbu a schvalování) jsou uvedeny ve vnitřních předpisech CEN-CENELEC a směrnicích ISO/IEC [1].