Česká společnost pro jakost rozšířila svoje služby i pro certifikaci FSC
Rozhovor s výkonným ředitelem ČSJ Petrem Kotenem
Certifikace spotřebitelského řetězce lesních produktů v rámci schématu FSC® je mezi tuzemskými firmami stále žádanější. A to nejen proto, že jim otevírá dveře ke spolupráci s řadou velkých společností nebo ke vstupu na ekologicky uvědomělé trhy. Nově o tuto certifikaci rozšiřuje své služby také Česká společnost pro jakost, z. s., která takto reagovala na podněty svých klientů z oblasti lesnictví, dřevozpracujícího a papírenského průmyslu či obchodu. Stává se tak první ryze českou společností, která tuto certifikaci může udělovat.
Bližší informace nám poskytl výkonný ředitel společnosti Ing. Petr Koten.
Co je certifikace FSC, pro koho je určena?
Certifikace spotřebitelského řetězce podle pravidel FSC® se vztahuje na různé typy společností působících v odvětví zpracovávání lesních produktů a obchodování s nimi. Mezi ně patří například firmy zabývající se těžbou a zpracováním dřeva, výrobou nebo zpracováním papíru a celulózy, výrobci dřevěných výrobků, jako jsou například nábytek, podlahové krytiny a stavební materiály, dále pak maloobchodníci a distributoři. Ti všichni, pokud chtějí na tuto certifikaci dosáhnout a obhájit ji, musí umět dosledovat původ dřevní hmoty a uplatňovat odpovědné pracovní postupy.
Proč se Česká společnost pro jakost rozhodla rozšířit svoji činnost o certifikaci FSC?
Česká společnost pro jakost usiluje o to, aby poskytovala širokou škálu služeb v oblasti kvality takzvaně pod jednou střechou. U našich klientů zejména z oblasti lesnictví, dřevozpracujícího průmyslu, papírenského průmyslu a obchodu jsme zaznamenali poptávku po certifikaci původu dřevní hmoty v rámci pravidel FSC®.
Uvažovali jste i o provádění certifikace PEFC?
S certifikačním schématem PEFC jsme v ČSJ začali mnohem dříve, když jsme společně s Ústavem pro hospodářskou údržbu lesů tento systém zaváděli a certifikovali v podmínkách České republiky. V průběhu let a v kontextu požadavků dodavatelských řetězců k tomuto systému přibyl požadavek na certifikace dle pravidel FSC.
Od kdy ČSJ certifikace FSC uděluje či je bude udělovat?
Česká společnost pro jakost získala úspěšně akreditaci od mezinárodní společnosti ASI (Assurance Services International) na udělování certifikace FSC 26. června 2021 a stala se tak první ryze českou organizací, která tuto akreditaci má.
Jaké podniky se mohou nechat takto certifikovat?
Jak už bylo řečeno, certifikace spotřebitelského řetězce dle pravidel FSC se vztahuje na různé typy společností působících v odvětví zpracovávání a obchodování lesních produktů. Konkrétněji řečeno, mezi běžné typy společností, které mohou získat certifikát FSC, patří společnosti zabývající se těžkou a zpracováním dřeva, výrobou/zpracováním papíru a celulózy, výrobci dřevěných výrobků, jako je například nábytek, podlahové krytiny, stavební materiály, a také maloobchodníci a distributoři. A jak už také bylo řečeno, všichni musí umět dosledovat původ dřevní hmoty a uplatňovat odpovědné pracovní postupy.
Je v ČR o certifikaci FSC zájem?
Obecně se úroveň zájmu o certifikaci FSC může v jednotlivých zemích lišit a závisí na různých faktorech, jako je velikost lesnického sektoru, povědomí o životním prostředí, poptávka trhu po udržitelných produktech a vládní politika podporující udržitelné hospodaření v lesích. V poslední době je znatelný pozvolný zvyšující se trend certifikace FSC, a to je způsobeno i situací na trhu, kdy je po firmách v zpracovatelském řetězci „COC“ vyžadována tato certifikace.
Co certifikát FSC přináší podnikům?
Certifikace FSC přináší podnikům několik důležitých výhod, například:
Udržitelná a odpovědná image
Prokazuje závazek společnosti k odpovědnému lesnímu hospodaření a udržitelnosti. Pomáhá zlepšit pověst a důvěryhodnost společnosti mezi ekologicky uvědomělými spotřebiteli, zainteresovanými stranami a investory.
Přístup na ekologicky uvědomělé trhy
Otevírá dveře na trhy, které upřednostňují postupy šetrné k životnímu prostředí. Mnoho maloobchodních prodejců a organizací vyžaduje nebo upřednostňuje odběr výrobků od dodavatelů s certifikací FSC. Certifikace umožňuje společnosti přístup na tyto ekologicky uvědomělé trhy a rozšiřuje tak její zákaznickou základnu a možnosti prodeje.
Soulad s regulačními požadavky
Zajišťuje soulad s různými environmentálními předpisy a legislativou týkající se udržitelného získávání zdrojů a odpovědných lesnických postupů. To může společnosti pomoci vyhnout se pokutám, právním problémům a poškození pověsti spojenému s nedodržováním předpisů.
Lepší řízení dodavatelského řetězce
Podporuje transparentnost a sledovatelnost v rámci dodavatelského řetězce. Vyžaduje, aby společnosti sledovaly původ svých lesních produktů a poskytovaly dokumentaci, což umožňuje lepší řízení dodavatelů a zajištění používání udržitelných materiálů.
Větší angažovanost zaměstnanců
Certifikace FSC je v souladu s hodnotami mnoha zaměstnanců, kteří se zajímají o životní prostředí. Může přispět k vyšší spokojenosti, angažovanosti a loajalitě zaměstnanců, protože ti se cítí hrdí na to, že pracují pro společnost, která upřednostňuje udržitelnost.
Inovace a efektivita
Stimuluje, podporuje společnosti v zavádění udržitelných postupů, podporuje inovace a vývoj technologií a procesů šetrných k životnímu prostředí. To může vést ke zvýšení provozní efektivity, snížení množství odpadu a dlouhodobým úsporám nákladů.
Popište prosím proces této certifikace…
Začíná se rámcovým přezkoumáním připravenosti zájemce o certifikaci. Před podáním žádosti o certifikaci zjišťuje certifikační orgán, zda organizace má systém zaveden a v jakém rozsahu, zejména v jakých lokalitách, pro jaké procesy a výrobky. Následuje podání žádosti o certifikaci a uzavření smluvního vztahu s certifikačním orgánem i se správcem systému FSC.
Poté auditní tým provádí audit na místě, klasicky formou rozhovoru, prověřování dokumentovaných informací a pozorováním, a zkoumá důkazy o shodě systému FSC s příslušnými normami. Pokud jsou v rámci auditu vystaveny neshody, má uchazeč o certifikaci časový rámec pro přijetí opatření. Následně nezávislý odborník či komise prověří výsledky auditu a rozhodnou o vydání certifikátu na období pěti let. Každý rok pak dochází k dozorovým auditům.
Je Česká společnost pro jakost jedinou v ČR, která uděluje tuto certifikaci, nebo jich zde působí více?
Česká společnost pro jakost není jediným certifikačním orgánem, který nabízí takové služby. Seznam akreditovaných certifikačních orgánů je uveden na webu akreditační organizace Assurance Services International. Samozřejmě klienti mají na výběr, ale budeme rádi, když bude (fscinfo@csq.cz) ve věci spolupráce při certifikaci spotřebitelského řetězce lesních produktů oslovena naše společnost.