Kronika ČSJ
Státní výzkumné úkoly
Pro nápravu kritických nedostatků v jakosti produkce v ČSSR byly v resortu technického rozvoje (Federální ministerstvo pro technický a investiční rozvoj - FMTIR) a ve výrobních resortech ustaveny „státní výzkumné úkoly“ zasahující do různých výrobních odvětví. Pracovníci z kvalitářských organizací se nejen podíleli na jejich řešení, ale v některých případech je i vedli.
V roce 1986 se začalo projevovat určité uvolňování direktivního řízení a tlumení iniciativy odborníků. Ve výzkumných ústavech byly již několik roků rozpracovávány úkoly řešící některé problémy spojené s nedostatečnou jakostí produkce, ale pro trvající direktivní řízení návrhy na řešení zpravidla neměly v praxi odraz. Pro nápravu kritických nedostatků byly v resortu technického rozvoje (FMTIR) a výrobních resortech ustaveny „státní výzkumné úkoly“ zasahující do různých výrobních odvětví.
Pracovníci v oboru z kvalitářských organizací nejen pracovali, ale i vedli práce v úkolech řešících spolehlivost čs. energetiky nebo spolehlivost automobilů. První úkol byl garantován Dr. Žaludovou, vedoucí oddělení ve Státním výzkumném ústavu pro stavbu strojů (SVÚSS), největší podíl zde měl Ing. Hrabák, ale i dr. Klega a jiní. Druhý úkol garantoval Dr. Žalud z Ústavu pro výzkum motorových vozidel (ÚVMV) a vedle pracovníků tohoto ústavu na něm pracovali i zaměstnanci jiných ústavů (Ing. Votápek aj.).
Zúčastněné osoby:
Jaroslav Hrabák, Vladimír Klega, František Žalud, Anežka (Agnes) Žaludová, Vladimír Votápek